Kirgistan


Kirgistan to położony w Azji Środkowej kraj gór, jezior i tańca ze stolicą w Biszkeku. Jego powierzchnia stanowi około 2/3 powierzchni Polski, natomiast liczba ludności wynosi zaledwie 6,2 milionów. Urzędowymi językami są rosyjski i kirgiski, bardzo zbliżony do tureckiego. Walutą narodową jest som o równowartości  0,05 polskiego złotego, który jako jedyny na świecie używa nominału o wartości 3. Prawie 90% ludności wyznaje islam, jednak w mało restrykcyjny sposób.

Obrazek

Ludność i kultura

Ludność Kirgistanu żyje powolnym, spokojnym życiem. Są bardzo gościnni, uwielbiają ucztować i tańczyć. Część ludności nadal prowadzi koczowniczy tryb życia, dużą wagę przykłada się do kultywowania tradycji i folkloru. 

Jurty to cylindryczne namioty pokryte zwierzęcymi skórami. Drzwi zawsze zwrócone są na wschód. Linie przekreślające słońce znajdujące się we fladze Kirgistanu przedstawiają sklepienie jurty - tundiuk.

Obrazek
Obrazek

Czaj

Herbata to jeden z podstawowych produktów spożywczych w Kirgistanie. Rodziny rozpoczynają i kończą każdy swój dzień wspólnym piciem czaju. Towarzyszą temu krótsze lub dłuższe rozmowy przy stole zapełnionym przekąskami i słodyczami.

Obrazek

Obrazek

Toguz Korgool

Toguz Korgool (Dziewięć Kulek) jest kirgiską wersją gry typu mankala, o charakterze liczbowym i opiera się na matematycznej logice. Numer "dziewięć" ma duże znaczenie we wierzeniach ludowych i w mitologii ludów Azji Środkowej. Kirgizi dzielili kiedyś rok na 40 tygodni, gdzie każdy z tygodni składał się z dziewięciu dni. O grze Toguz Korgool mowa jest w kirgiskim eposie Manas.


Obrazek

 Issyk-kul

Issyk-kul jest jednym z ponad tysiąca jezior Kirgistanu. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju w kotlinie gór Tienszan. Jego powierzchnia wynosi 6280km², co czyni je drugim największym jeziorem słonym oraz drugim co do powierzchni jeziorem obszarów górskich na świecie.

Obrazek

Wieża Burana

Według legendy została wybudowana przez króla w celu uchronienia jego córki przed młodzieńczą śmiercią przepowiedzianą przez czarownicę zamieszkałą w pobliskim mieście Tokmok. Przez wiele lat służyła jako minaret, czyli wieża do nawoływania wiernych na modlitwę.


Obrazek

Rajdy konne

W Kirgistanie bardzo duże znaczenie ma hodowla koni, są one jednym z podstawowych środków transportu. Jako turysta, chcąc wybrać się na kilkudniowy rajd konny na własną rękę, wystarczy zawitać do najbliższej wioski i wypożyczyć wierzchowca od miejscowego gospodarza. Zwierzęta są wyjątkowo spokojne i przyzwyczajone do górskich warunków, więc takie wyprawy nie wymagają zaawansowanych umiejętności jeździeckich.